Dňa 15.5.2018 až 16.5.2018 sa na škole ZŠ s MŠ Višňové uskutočnila zbierka: „Modrý gombík“. Táto zbierka bola venovaná na pomoc deťom na východe Ukrajiny. Pomocou našej spolupráce s nadáciou UNICEF sa nám podarilo nazbierať neuveriteľných 151,80€. Takýmto spôsobom im môžeme vrátiť kúsok detstva, o ktoré kvôli prebiehajúcemu konfliktu prichádzajú. Ďakujeme všetkým, ktorí sa aktívne zúčastnili zbierky a boli ochotní obetovať kúsok svojho pohodlia deťom v núdzi! Ďakujeme!
Marek Rzeszoto, VI.A
Novinky
Zbierka Unicef
Do školy na bicykli
V dňoch 13. až 24 mája sa naša škola zapojila do celonárodnej kampane pod názvom „Do školy na bicykli“. Počasie nám síce neprialo, ale mnohých našich žiakov to neodradilo a dochádzali do školy na bicykli, kolobežke alebo kolieskových korčuliach.
Zo všetkých tried 2. stupňa sa najaktívnejšie zapojila 6.A trieda. Z jednotlivcov si zaslúžia pochvalu Radovan Hroš (6.A), Marek Rzeszoto (7.A) a Linda Dorociaková (8.A), ktorí nevynechali ani jeden deň. Viacerí zúčastnení získali minimálne za 5 jázd na nemotorovom vozidle kartičku Petra Sagana, ktorou môžu odmietnuť zlú známku z ľubovoľného predmetu.
Všetkým zúčastneným ďakujeme a veríme, že o rok sa opäť aktívne zapojíme s ešte väčšou účasťou.
Parádny deň alebo Každý víťaz začína od nuly
Dňa 25.5 2018 sa naša trieda 5. A zúčastnila 10. Parádneho dňa, ktorý sa riadil heslom, že každý víťaz začína od nuly. Počas tohto dňa sa stretli zdravé aj hendikepované deti a dospelí. Každý z nás mal možnosť vyzdobiť si vlastné tričko, v ktorom potom plnil rôzne úlohy. Po príchode do Žiliny sa program začal približne o 9.00 hod. Keď nás organizátor privítal, mohli sme začať súťažiť. Museli sme získať 10 pečiatok, aby sme si mohli vybrať darček v miniobchodíku. Aby sme ich všetky nazbierali, museli sme rozlúštiť braillovo písmo, zhodiť kolky, zabehnúť cez prekážky a pod. Takisto sme si mohli vyskúšať strieľať z luku, dať si pomaľovať tvár, vyrobiť klobúk či kvietok. Dostali sme aj občerstvenie – rožok, vodu, horalku. Okrem toho sme videli aj zásah hasičov a mohli sme si dať podpísať kartičku žilinskému futbalistovi Tomášovi Hubočanovi či odfotiť sa s Erikou Jurinovou. Všetci sme boli šťastní. Bolo zaujímavé vidieť, ako sa všetci snažia. Hoci hendikepovaní ľudia to majú oveľa ťažšie, s pripravenými úlohami sa takisto popasovali výborne. Dôležité bolo, že sme sa všetci dobre zabavili.
Martin Surovčík, Šimon Žentek, Matej Beniač, Sebastián Chodelka, Pavol Gavlas
Beh do Strečnianskych hradných schodov
Aj tento školský rok sme sa zúčastnili na pretekoch v Strečne, kde naši žiaci museli zvládnuť čo najrýchlejšie vybehnúť 151 hradných schodov. V kategórii mladších žiačok sa z našej školy najlepšie umiestnila Simona Bitušiaková (7.A), ktorej z 26 súťažiacich patrilo 6. miesto a hneď za ňou dobehla Viktória Frátriková (5.A) – 7. miesto. Z našich chlapcov v kategórii mladší žiaci bol najrýchlejší Samo Valo (6.A), ktorý sa umiestnil na 17. mieste z 50 pretekárov. Prežili sme pekný športový deň, spojený s návštevou Strečnianskeho hradu.
2
Vyhodnotenie jarného zberu papiera
Spoločnými silami sa nám podarilo vyzbierať 7182 kg. Veľmi sa chceme poďakovať všetkým žiakom, ich rodičom a starým rodičom, ktorí prispeli k vyzbieraniu uvedeného množstva papiera.
MŠ - 172 kg
Najlepší jednotlivci v zbere:
1. - 4.: Lukáš Krejnus (4.A) - 237 kg
5. - 9.: Ján Bitušiak (6.A) - 245 kg
Všetky triedy budú odmenené 50% sumou z nazbieraného množsva triedy. Najlepšíe triedy a žiaci budú ešte osobitne odmenení.
Zber papiera
Súťaž pre žiakov školy
Kreatívna súťaž pre žiakov druhého stupňa ZŠ na FB. Do súťaže sa môžu zapojiť žiaci na druhom stupni základných škôl formou natočenia videa, v dĺžke do 30 sekúnd, ktoré následne vložia na www.navekuzalezi.sk.
Súťažné videá je treba zaslať do 21.5.2018.
Viac informácií na fecebookovej skupine „navekuzalezi“ www.facebook.com/navekuzalezi.
Školské políčka
Novinkou tohto školského roka sú políčka na pestovateľské práce, ktoré vznikli z časti preoraného pozemku za školou. Úplne vpredu majú svoju hriadku družinári a potom sú hriadky usporiadané pre 5. až po 9. ročník. Každá trieda usilovne pestuje rôzne druhy zeleniny, ako napr. hrach, reďkovku, mrkvu, šalát, ozdobnú tekvicu, ale aj kvety – nechtíky, garafie, astričky či horské jahody. Pán riaditeľ dokonca zakúpil nové pracovné náradie - hrable, motyky a krhly. Na hodiny techniky sa veľmi tešíme, keď môžeme ísť na svoje políčko a venovať sa záhradkárskej práci. Ďakujeme pánovi riaditeľovi a našim vyučujúcim za výborný nápad.
Zuzana Paúrová 6.A
SNM - Martin
Dňa 2.5. sme sa my, trieda 8.A, vybrali na exkurziu do Slovenského národného múzea v Martine. Milá pani sprievodkyňa nás previedla múzeom a nakoniec sme si ho prezreli ešte aj my sami. Nakukli sme do umelo vytvorenej jaskyne, poobzerali skameneliny. Naľakali sme sa vypchatého medveďa a poťukaním na sklo nám odpovedal jeleň, divá mačka, dokonca aj rys ostrovid. Zabavili sme sa aj pri mikroskope a nezabudli sme si pod ním pozrieť aj vlastné vzorky(žuvačka, list,...). Po múzeu sme si obzreli námestie mesta a vlakom sme sa vrátili domov. Výlet sa nám veľmi páčil a ďakujeme p. uč. Svetkovej, že nás na tento výlet zobrala.
T. Mihová 8.A
Do školy na bicykli.
Mladý záchranár – okresné kolo
Dňa 25. 4. 2019 sa uskutočnilo okresné kolo v súťaži Mladý záchranár na ZŠ v Gbeľanoch. Našu školu reprezentovali Kristína Rosincová, Linda Dorociaková, Marek Šmidovič z 8.A a Tomáš Krajčí zo 7.A. Súťažilo sa v športových, teoretických a praktických úlohách z oblastí: civilná ochrana, ochrana pred požiarmi, zdravotnícka príprava, pohyb a pobyt v prírode. Zo šiestich konkurenčných škôl sa našej škole podarilo umiestniť na peknom 3. mieste, a vybojovala si postup do krajského kola.
Našim žiakom blahoželáme a držíme palce v ďalšej súťaži.
4.A v škole v prírode
Posledný aprílový týždeň sa naša trieda zúčastnila školy v prírode. Spolu s nami tam boli pani učiteľky Mária Hodásová a Zuzana Zavadzanová.
Všetci sme sa stretli v nedeľu poobede pred školou. S napätím sme čakali na odchod. Po rozlúčke s rodičmi a súrodencami sme vyrazili na trojhodinovú cestu do Slovenského raja. Naším cieľom bola dedinka Vernár. Cesta nám rýchlo ubehla, videli sme stále zasnežené vrchy Vysokých Tatier.
Vo Vernári sme bývali v penzióne Sabina. Počas ďalších dní nás každý deň čakalo vyučovanie a výlety do blízkeho aj vzdialeného okolia.
V pondelok sme absolvovali túru do srdca Slovenského raja, na Kláštorisko, kde sme videli zrúcaniny starého kartuziánskeho kláštora.
V utorok sme sa do sýtosti vykúpali v aquaparku Aqua City Poprad. V stredu sa nám podarilo dobyť Spišský hrad. Vo štvrtok sme sa schladili v Ochtinskej aragonitovej jaskyni. Záverečný večer sme sa zabavili pri pyžamovej párty.Ani sme sa nenazdali a v piatok nás už čakala spiatočná cesta domov. Počas cesty sme sa zastavili v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Nachádza sa tu aj historická lesná železnička.
Po návšteve múzea nás už čakal len posledný úsek cesty domov. Na tieto dni prežité v prírode budeme ešte dlho spomínať.
Jakub Tomovič, 4.A42
Bláznivý týždeň
Zber starého papiera
Projekt „Človek človeku darom“
Projekt „Človek človeku darom“ je uskutočňovaný v spolupráci ZŠ s MŠ Višňové a CSS Letokruhy Karpatská Žilina. Projekt bol podporený nadačným fondom TELEKOM pri nadácii PONTIS.
Deti ZŠ s MŠ Višňové pravidelne navštevujú starkých v DSS Vlčince a svojou spoločnosťou im spríjemňujú jeseň života. Spoločne vyrábajú milé a užitočné drobnosti, ktoré potešia každého človeka – veľkého aj malého.
Nadväzujeme tak na dvojročnú spoluprácu ZŠ s MŠ Višňové a DSS Karpatská Žilina. Stretnutia mladej a staršej generácie umožňuje našim deťom spoznať život a starosti starších ľudí a starkým aspoň na chvíľu zabudnúť na osamelosť a trápenie. Pravidelné stretávanie sa dvoch generácií je efektívnym budovaním transgeneračných mostov, rozvojom vzájomného pochopenia, empatie a filantropie. FOTO
Deň Zeme
Dňa 22.4.2019 sa na celom svete oslavuje Deň Zeme. Aj naša škola sa zapojila formou zberu odpadkov v našom okolí. Zberu sa zúčastnili žiaci 6.-9. ročníka. Žiaci 6. triedy zbierali odpadky v areáli školy. Siedmaci zbierali v okolí supermarketu Coop Jednota. Žiaci ôsmej a deviatej triedy zbierali odpadky na Hájiku. Dúfame, že budúci rok bude odpadkov menej.
Veď už všetci vieme, že odpadky patria do koša. A samozrejme nie hocijakého. Odpad treba predsa triediť, separovať. Okrem použitého papiera a hliníkového odpadu sa budeme v nasledujúcich mesiacoch snažiť triediť aj plast. Na chodbe na prvom aj druhom poschodí budú umiestnené koše na separovanie plastov. Veríme, že každý sa do tejto akcie zapojí, pretože chrániť našu planétu máme povinnosť všetci. A možno nám aj prospeje, keď urobíme zopár krokov navyše a plastové obaly z jogurtov, mikroténové vrecúška a iný plastový odpad vložíme na chodbe do košov určených pre plast. Urobme zo sveta krajšie miesto.
Divadelné predstavenie
Divadelný krúžok pri ŠKD pozýva občanov Višňového na divadelné predstavenie.
Deň Slnka
Ako každoročne, tak aj tento rok sa uskutočnil Deň Slnka na Hlinkovom námestí v Žiline. V tento významný deň sme si pripomenuli, ako je Slnko dôležité pre ľudstvo. Animátorky tejto akcie nás oboznámili s novými faktami a bližšie nám priblížili danú tému. Naša 9. A trieda mala možnosť pozorovať Slnko pomocou ďalekohľadov a spektroskopov. Videli sme, ako pomocou pôsobenia slnečných lúčov a paraboly bola voda v hrnci privedená k varu. Odniesli sme si žlté suveníry v podobe balónov. Exkurzia nám priniesla skúsenosti v praxi a pekný zážitok, za ktorý by sme sa chceli poďakovať pani učiteľke Ing. J. Majtánovej.
Erika Valicová, Romana Turská, IX. A34
Slávik Slovenska
Dňa 10. 4. 2019 sa uskutočnilo školské kolo 29. ročníka celoštátnej speváckej súťaže Slávik Slovenska. Zúčastnilo sa ho 24 žiakov, ktorí súťažili v prvej a druhej kategórii. Po speváckych výkonoch boli deti odmenené sladkou odmenou.
Výsledky školského kola:
I. kategória
1. miesto: Linda Šindlérová (3. B)
2. miesto: Aneta Paurová (2. A), Lukáš Tomovič (3. A)
3. miesto: Alžbeta Danišková (1. B)
II. kategória
1. miesto: Michaela Cigániková (4. A)
2. miesto: Natália Šošková (4. B)
3. miesto: Simona Perďochová (4. B), Ema Hodásová (6. A)
Víťazom srdečne gratulujeme.
18
Týždeň modrého gombíka
Dňa 15.5. a 16.5. 2018 sa v našej škole uskutoční zbierka nadácie Unicef - Týždeň modrého gombíka. Môžete ju podporiť ľubovoľným príspevkom, ktorý Vaše dieťa vloží do pokladničky v škole. Ak ste sa rozhodli takto pomôcť deťom na východe Ukrajiny, ktoré sú priamo ovplyvnené prebiehajúcim konfliktom, ĎAKUJEME.
Žiacky parlament
- Počet návštev: 111430
